Music-Lives.TK


~HoşGeldiniz~ Misafir
Son Ziyaretiniz:
Toplam Mesajınız: 0


  Sagopa Kajmer Bugün Gazetesi Ramazan Özel Röportajı

  Paylaş

  Misafir
  Misafir

  Konu İkonu Sagopa Kajmer Bugün Gazetesi Ramazan Özel Röportajı

  Mesaj tarafından Misafir Bir Salı Eyl. 09 2008, 14:55

  Rabbime geri dönüşü olmayan bir dönüş yaptım

  Rapçi Sagopa Kajmer'den çok özel Ramazan anıları...

  Rap müziğinin Türkiye'deki en önemli temsilcilerinden Sagopa Kajmer, Ramazan ayı ile ilgili anılarını, Ramazan ayını nasıl değerlendirdiğini BUGÜN'e anlattı. Asıl adı Yunus Özyavuz olan Sagopa Kajmer, Ramazan'da özlediği en önemli olayın, komşuların getirdiği tatlılar olduğunu belirtirken, en korktuğu şeyin davul sesi olduğunu söyledi. Kajmer, samimi bir itirafta da bulunarak, bir dönem düşmüş olduğu boşluktan bir daha geri dönmemek üzere döndüğünü açıkladı.

  Favori iftar sofranızda neler var?

  Soframda 2 şeyin olması benim için önemlidir. Biri hurma, diğeri mercimek veya ezogelin çorbası.

  Anneniz, babanız, kardeşlerinizle geçirdiğiniz Ramazan ayına ilişkin neleri özlüyorsunuz?

  Çocukluğumda Ramazan ayları gerçekten de özeldi. İftar için annem muhteşem bir sofra hazırlardı. Ancak maalesef ben büyüdüm ve İstanbul'a geldim. Uzun bir süre aile sofrasında iftar açamadım. Sanırım en güzel hatıra o güzel iftar sofralarıdır.

  Ramazan davulcularıyla ilgili neler düşünüyorsunuz?

  Davullar nedense bana hep korkutucu gelmiştir. Davulun sesi uzaktan hoş gelir derler ama bence o davulun sesi uzaktan da korkutucuydu. Lakin yine de çocukluğumu bana hatırlattığı için kalbimde ayrı yeri vardır.

  TEYZELER NE GÜZEL TATLILAR YAPARDI

  Siz çocukken komşuluk ilişkileri çok sıcaktı. Sahurda, iftarda komşular birbirlerine ikramda bulunurlar, yaptıkları yemeklerden, tatlılardan gönderirlerdi, o günlere ait hatıralarınız var mı?

  Ben komşuluk ilişkilerinin sıcak olduğu son dönemde yetiştim. Ama sessiz ve tek başıma bir çocukluk geçirdiğim için, anılarımda bu gibi şeylerin yeri pek olmadı. Herkesten gizli ve münzevi bir şekilde yaşadım. Vaktimi odamda müzik dinleyerek geçiriyordum. Ancak unutamadığım bir şey var ki, o da komşuların getirdiği tatlılar. En çok sütlaç, baklava ve irmik helvasının ikram edildiğini hatırlıyorum. Ne güzel de yaparlardı anneler, teyzeler.

  Çocukken hiç orucunuzu bozdunuz mu?

  Hayır. Ben çocukken o kadar güzel oruç tutuyordum ki, bu konuda ailem de beni çok takdir etmiştir. 30 gün boyunca orucumu tutar, akşamları Muhammed adlı arkadaşımla teravih namazına giderdim.

  SUSAMAMAK İÇİN DİŞİMİ FIRÇALAMAZDIM

  Çocukluğunuzda oruç tutarken zorlandınız mı?

  Zorlanmadım. Sadece dişimi fırçalayarak yattığımda, sabahları susayarak kalkardım. O günlerden kalma alışkanlık olarak artık diş fırçalayıp uyumuyorum. Bir de Erzurumlu İbrahim Hakkı Hazretleri, yatmadan önce 1 kaşık balın susuzluğu gidereceğini aktarır. Bu bilgi gerçekten çok işime yarıyor.

  DEDEME ÇOK ŞEY BORÇLUYUM

  Anneanneniz, babaanneniz, dedeleriniz Ramazan'da neler yapardı, sizi oruç konusunda yönlendirirler miydi?

  Elbette. Özellikle dedem, orucun ve namazın ihyasının önemini vefat edene kadar bahsetmiş ve beni yetiştirmişti. Zaten bu ebeveynlerimiz olmasaydı sonumuz haraptı. Dedeler, anneanneler, babaanneler bu yönden çok kıymetlidirler. Ben her vakit bulduğumda dedemde kalırdım. Ondan dinen çok fazla şey öğrendim. Şimdiki bilgilerimi ve sadakatimi de özellikle dedeme borçluyum.

  Ramazan ayını nasıl geçirirsiniz, çalışmalarınızı sürdürür müsünüz? İşlerinize ara mı verirsiniz? Ya da özel olarak yaptığınız bir şey var mı?

  İşlerime devam ederim. Ancak konserlere çıkmam. Hazırlıklı giriyorum Ramazan'a. Kendime göre Ramazan'ı yaşamaktansa, ayet ve hadise göre yaşamayı tercih ediyorum.

  PİŞMANLIKLARIMLA DÖNDÜM

  Her yıl düzenli olarak oruç tutar mısınız? Kaç yıldır tutuyorsunuz?

  Uzunca bir süre orucumdan gafil kaldığımı söylemek isterim. Üniversite yıllarım boyunca bir hayli boşlamıştım. 4 sene hiç ibadet etmedim, müzik, arkadaşlar eğlence, saçma sapan yanlış mı yanlış bir hayat yaşadım. Ama bu boşlama, büyük bir pişmanlık sonucu normale döndü. Rabbimin inayetiyle, mucizeleriyle tekrar ona harika ve geri dönüşü olmayan bir dönüş yaptım.

  Ramazan ile birlikte çarşı pazarda fiyatların yükselmesi konusunda ne düşünüyorsunuz? Ramazan fırsatçıları bulunduğuna inanıyor musunuz?

  Ben ramazanda fiyatların düşmesi gerektiğine inanıyorum. Düşsün ki herkesin sofrası Halil İbrahim bereketine nail olsun. 2 kuruş fazla kazanmak için iki avuç dolusu ateşe ne gerek var. Ama ülkemizde o kadar çok şeytanın direktiflerine uyan insan var ki...

  Ramazan ayında evde yemekleri kim yapar? Ramazan ayında yapılan özel yemekleriniz var mı? Siz de yemek yapar mısınız?

  Yemekleri, eşim Kolera yapar. Ramazan'da daha çok çorba içeriz. Hurma çok tüketiriz. Ben mutfakta kendimi beğenmiş gibi olmayayım ama gayet iyiyimdir. Güzel yemek yaparım. En güzel yaptığım yemek, hünkar beğendidir. Beğenilerine sunduğum beğendiyi herkes çok beğenir.

  İftar saatinde genellikle nerede olursunuz?

  İftar saatinde evimde olmayı tercih ederim. Dışarıda iftar yaptığım zaman ibadet vaktini kaçırabiliyorum. O yüzden evimde iftar etmeyi tercih ediyorum. Şunu da unutmamak gerekir ki, iftarı her gün biriyle açmak da sünnettir. Ben de eşimi, dostumu bu maksatla iftara çağırırım.

  İftar sofrasının sizin için olmazsa olmazları nelerdir?

  Hurma, su, pide, çorba, herhangi bir tatlı ve sonrasında çay.

  Sahur vakti uyanmak için nasıl bir önlem alırsınız?

  Çok fazla uyumuyorum. Gecelere değer veriyorum. Benim için 3, 4 saatlik uyku yeterli. Ancak bazen hiç uyumadan işleri yetiştirmem gerekiyor. O zamanlarda da dengeyi kendimce kurmaya çalışıyorum.

  Hayatınızda hiç iftar vakti top patladığını duydunuz mu?

  Hem de çok. En sevdiğim şey o top sesiydi sanırım. Hemen su ile açardım orucu. Bazı şeylerin simgesi vardır. Bence Ramazan denince akla bir Ramazan davulu bir de atılan iftar topu gelir. Şimdi ezan sesini duymak için pencereden kafamızı çıkartıp acaba okundu mu diye dikkat kesiliyoruz.

  Ramazan'ın sizin için anlamı nedir, anlatır mısınız?

  Ramazan ayında tutulan 1 gün orucun faziletini, diğer tuttuğunuz oruçlarla elde edemezsiniz. Rabbimiz onun ecrini bizzat kendisi ahirette vereceğini buyuruyor. Bu yönüyle manen anlamı benim için tarifsizdir. Diğer yandan, Ramazan bana çocukluğumu hatırlatır. Kalabalık trafiği ve teravih namazı ardından fırına gidip taze atom (beze) alıp yediğim o hoş günleri hatırlatır. O dinginlik, huzur, huşu, iftar sonrası gelen rahatlık... Bunlar harikadır. Şu andaysa benim için kurtarıcı olan bir ay derim.
  avatar
  Dj_BuRaK
  3.Derece
  3.Derece

  Erkek
  Mesaj Sayısı : 311
  Yaş : 27
  Nerden : ADANA
  Müzik Türü</b></s> : Y.O.K
  Rep : 0
  Tecrübe Puanı : 0
  Kayıt tarihi : 29/08/08

  Konu İkonu Geri: Sagopa Kajmer Bugün Gazetesi Ramazan Özel Röportajı

  Mesaj tarafından Dj_BuRaK Bir Salı Eyl. 09 2008, 16:48

  farklı bir paylasım !! güzel olmus emgeine saglık !!

  Misafir
  Misafir

  Konu İkonu Geri: Sagopa Kajmer Bugün Gazetesi Ramazan Özel Röportajı

  Mesaj tarafından Misafir Bir Salı Eyl. 09 2008, 20:00

  EMeĞiNe SAğLıK !!!!
  avatar
  MeLiHaNdRooo
  Üye
  Üye

  Erkek
  Mesaj Sayısı : 88
  Yaş : 22
  Nerden : EVden
  Müzik Türü</b></s> : Her Türlü
  Rep : 0
  Tecrübe Puanı : 0
  Kayıt tarihi : 07/10/08

  Konu İkonu Geri: Sagopa Kajmer Bugün Gazetesi Ramazan Özel Röportajı

  Mesaj tarafından MeLiHaNdRooo Bir Salı Ekim 07 2008, 20:25

  Emeğine Sağlk. !

   Similar topics

   -

   Forum Saati Salı Eyl. 18 2018, 20:32