Music-Lives.TK


~HoşGeldiniz~ Misafir
Son Ziyaretiniz:
Toplam Mesajınız: 0


  Akıllı internete adım adım yaklaşıyoruz

  Paylaş
  avatar
  djenergy
  3.Derece
  3.Derece

  Erkek
  Mesaj Sayısı : 351
  Yaş : 27
  Müzik Türü</b></s> : Techno-Disco Dance
  Rep : 0
  Tecrübe Puanı : 0
  Kayıt tarihi : 27/08/08

  Konu İkonu Akıllı internete adım adım yaklaşıyoruz

  Mesaj tarafından djenergy Bir C.tesi Eyl. 20 2008, 14:50

  Cognition isimli Amerikan şirketi anlamsal internette Murat Vargı'nın rakibi oluyor. Şirket üniversite öğrencilerinden 10 kat daha fazla kelime haznesine sahip anlam kartı üretti. Cognition isimli Amerikan firması, bilgisayarlar için ortalama bir Amerikalı üniversite öğrencisininkinden 10 kat zengin kelime haznesine sahip "anlam kartı" üretti. Bilgisayar, bu "semantik" kart sayesinde kelimelerin anlamını "öğrenecek". Şirket bu ürünü ile semantik internet arama motoru alanında faaliyet gösteren Hakia.com'a da rakip oldu. Fizik Mühendisi bir Türk olan Rıza Berkan tarafından kurulan Hakia.com'a Turkcell'in fikir babası Murat Vargı da 5 milyon dolar yatırım yapmıştı.

  Cognition CEO'su i Scott Jarus, AFP muhabirine, bilgisayara İngiliz dilinin bütün kelime ve cümlelerini sanal olarak öğrettiklerini iddia ederek yazılım uzmanlarının, kelimelerin metin içindeki anlamlarını insan beyni gibi çalışarak "anlayabilen" programlar yazabileceklerini belirtti.

  Jarus, "bu kartı hazırlamanın 30 yıl aldığını" söyledi ve kartın, "semantik web" olarak da adlandırılan "web 3.0"'a yönelik olduğunu kaydetti. Üçüncü nesil internet ağı olacağı söylenen müstakbel "Web 3.0", işletim sistemleri ve destekten bağımsız olarak internet ağına ulaşabilme imkanı sunacak teknolojiler bütünü olarak düşünülüyor.

  Devasa boyutlarda bir veri tabanına dönüşecek "Web 3.0", yüksek hıza sahip internet sayesinde "sezgi sahibi yapay zeka" uygulamalarından yararlanacak. "Semantik" teknolojisi, internet kullanıcısını, anahtar kelimelerle arama yapma yerine doğrudan araştırdığı konuya yönlendirecek. Sözgelimi "kuşlar ve hüzün şarkılarını" internette araştırmak isteyen biri, şarkılardaki hüzünle değişik kuş türleri arasındaki bağı görebilecek. "Web 3.0"ın hedeflerinden biri de, yapay zeka "unsurları" oluşturmak. Bu unsurlar, internetteki bilgi dağlarını araştırıp istenen bilgileri kullanıcının önüne serecek.

   Forum Saati Ptsi Eyl. 24 2018, 22:25